Trwają prace rewitalizacyjne trzech witraży Bazyliki w Zawierciu

Must read

Zawierciańska wspólnota Bazyliki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła realizuje inwestycje, dzięki której zostaną całościowo zrekonstruowane trzy najbardziej znaczące i najstarsze witraże nad prezbiterium.

Projekt ten od dłuższego czasu stanowił priorytet dla gospodarzy oraz parafian zatroskanych o piękno wizytówki miasta. Budynek liczy sobie już prawie 120 lat, a wstawienie witraży datuje się także w przedziale ponad 100-letnim. Środkowy witraż przedstawia postacie św. apostołów Piotra i Pawła, lewy św. Barbarę i św. Wojciecha, prawy św. Jadwigę Śląską i św. Stanisława. Prawdopodobne od pierwotnego czasu montaży witraży, nie były wykonywane przy nich żadne prace pielęgnacyjne.
W niektórych miejscach widać prześwity, a przyglądając się całościowo widać mocne zniszczenia. Bazylika wraz z witrażami wpisane są do rejestru zabytków, dlatego pieczę nad realizacją stanowi konserwator zabytków. Pracę wykonuję firma specjalizująca się w tego typu przedsięwzięciach z obszaru województwa śląskiego. Planowany czas zakończenia prac to jesień bieżącego roku. Całkowity koszt wyniesie 270 tysięcy złotych, z czego 90 tysięcy uzyskano w ramach dotacji z programu „Ochrona Zabytków” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego zadaniem jest rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych dla zachowania dziedzictwa kulturowego.

red. Bartosz Żołnierczyk


Źródło: http://bazylika-zawiercie.pl/
Zdjęcie: UM Zawiercie

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły