Uwaga na złodziei rowerów

0
205

Sprzyjająca pogoda zachęca do wycieczek rowerowych. Jest również okazją dla złodziei, którzy tylko czekają na to, aby właściciele jednośladów pozostawiali  je w miejscach ogólnodostępnych, bez zabezpieczeń i jakiegokolwiek nadzoru.

W ostatnim czasie, olkuska Policja odnotowała dwie takie kradzieże.8 czerwca br. policjanci z komisariatu w Bukownie przyjęli zawiadomienie o kradzieży roweru, do którego doszło przy ulicy Głównej. Z parkingu skradziono jednoślad na szkodę mieszkanki gminy Bukowno. Tego samego dnia na ulicy Sławkowskiej w Olkuszu skradziono rower górski. Właściciel pozostawił go na klatce schodowej.

Większość kradzieży rowerów związana jest z niewłaściwym ich zabezpieczaniem. Dlatego, inwestując w drogi sprzęt warto zadbać także  o jego odpowiednie zabezpieczanie. Na rynku jest wiele ofert, które mogą nas ustrzec przed utartą roweru. np. u-locki, czy składane zapięcia. Są trudne do usunięcia w krótkim czasie i znacznie utrudnią zadanie złodziejom. Kradzieże rowerów to często przypadkowe okazje. Pozostawienie  jednośladu w miejscu ogólnodostępnym np. na klatce schodowej, przed sklepem, budynkiem itp. jest łatwym celem dla przestępcy. Toteż ważne jest nie tylko prawidłowe zabezpieczenie roweru, ale również, to gdzie go zostawiamy.  

Aby uniknąć sytuacji związanych z kradzieżą jednośladów,  policjanci radzą:

1.       nigdy nie przechowuj roweru w pomieszczeniu, które nie jest solidnie zabezpieczone (dodatkowe zamki, kłódki itp.)

2.       ważne jest, aby przy zakupie roweru, w karcie gwarancyjnej znalazł się numer seryjny jednośladu,

3.       nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych bez żadnego dozoru (np. przed sklepem, na klatce schodowej),

4.       nigdy nie przypinaj roweru za koło, łańcuch lub inne elementy,  który łatwo można odkręcić,

5.       zawracaj uwagę na osoby, które przebywają na klatkach schodowych czy w piwnicach.

Źródło : KPP Olkusz

Zdjęcie autorstwa Clem Onojeghuo z Pexels