Wakacyjny Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn”

0
729

Zapraszamy najmłodszych turystów do wzięcia udziału w Wakacyjnym Plenerze Plastycznym „Zamek Rabsztyn”, organizowanym w ramach tegorocznej edycji Juromanii. Udział wziąć może każdy młody odkrywca Szlaku Orlich Gniazd, co będzie dodatkową atrakcją podczas wakacyjnych, rodzinnych wędrówek.

Dokładamy wszelkich starań, by zwiększać potencjał turystyczny zamku w Rabsztynie, który po zakończeniu prac staje się coraz ciekawszym punktem Szlaku Orlich Gniazd. Dlatego chcieliśmy zaproponować dzieciom, które będą spędzały wakacje na Jurze i odwiedzą nasz zamek Rabsztyn możliwość twórczej zabawy. Plener, w takiej formule jest otwarty dla wszystkich chętnych dzieci i co bardzo ważne, bezpieczny dla uczestników. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy dzieci do samodzielnych działań plastycznych, a jednocześnie będziemy popularyzować nie tylko zamek Rabsztyn, ale także inne atrakcje turystyczne, jakimi może poszczycić się Olkusz i ziemia olkuska. Zachęcam do wizyty w niezwykłej ekspozycji Podziemny Olkusz, do spaceru po naszym Srebrnym Szlaku Gwarków Olkuskich i odwiedzenia olkuskich muzeów.– mówi burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

Plener będzie trwał przez cały lipiec i sierpień. Zasady udziału są proste. Każde dziecko, jakie odwiedzi zamek Rabsztyn i będzie chciało spróbować narysować zamek, otrzyma bezpłatnie zestaw materiałów plastycznych (kredki i kartki), kartę zgłoszenia, a także materiały promujące zamek Rabsztyn, Olkusz i ziemię olkuską. Materiały będzie można otrzymać w kasie biletowej Zamku Rabsztyn administrowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Tam też należy oddawać wykonane rysunki oraz wypełnione karty zgłoszenia. Każdy młody twórca, w zamian za rysunek, otrzyma drobny upominek.

Zachęcamy także do zamieszczania zdjęć młodych artystów ze swoimi pracami na portalach społecznościowych i oznaczanie ich hasztagiem #zamekrabsztyn oraz #Juromania. Dzieci biorące udział w plenerze mogą także dokończyć rysunek w domu, a następnie skan rysunku i karty zgłoszenia przesłać do końca sierpnia na adres: rabsztyn@interia.eu. Prace uczestników pleneru zostaną zaprezentowane na plenerowej wystawie w Rabsztynie. Jej otwarcie planowane jest podczas tegorocznej Juromanii, czyli Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które odbędzie w dniach 17-19 września 2021.

Planowane jest także wydanie drukiem kalendarza ściennego na 2022 rok ilustrowanego pracami dzieci przedstawiającymi zamek Rabsztyn w wakacyjnej scenerii.  Kalendarz będzie rozdawany bezpłatnie podczas tegorocznej Juromanii w Olkuszu i Rabsztynie. Szczegółowe informacje oraz regulamin pleneru można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu (www.olkusz.eu) w zakładce Wakacyjny Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn”.

Od ośmiu lat nasze stowarzyszenie we współpracy z partnerami organizowało w czerwcu plenery plastyczne pod zamkiem Rabsztyn. W ubiegłym roku, kiedy z racji na stan pandemii, organizacja pleneru w dotychczasowej formie nie była możliwa, postanowiliśmy zorganizować wakacyjny plener w formule indywidulanej. Pomysł się spodobał, w plenerze wzięło udział przeszło 70 dzieci z całej Polski, dlatego postanowiliśmy kontynuować plener w takiej właśnie formule. Zachęcamy dzieci do wizyty w zamku Rabsztyn i udziału w naszej plastycznej, wakacyjnej zabawie. Liczymy, że takie działania przyczynią się do popularyzacji zamku Rabsztyn i całego Szlaku Orlich Gniazd oraz fajnej imprezy, jaką jest Juromania. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu.