Strona głównaBezpieczeństwoWalizka pełna leków

Walizka pełna leków

Walizkę pełną środków farmaceutycznych zatrzymali funkcjonariusze śląskiej KAS na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach.

Podczas odprawy celnej pasażerów, którzy przylecieli z Turcji, funkcjonariusze śląskiej KAS wytypowali do kontroli bagaż podróżnego. Podejrzenia mundurowych wzbudziła zawartość walizki podczas prześwietlania bagaży.

Podróżny odebrał swój bagaż i skierował do przejścia zieloną linią „Nic do zgłoszenia”. Funkcjonariusze śląskiej KAS postanowili dokładnie sprawdzić zawartość walizki. W wyniku rewizji okazało się, że jego bagaż był wypełniony produktami farmaceutycznymi, na przywóz których podróżny nie posiadał wymaganych pozwoleń.

Funkcjonariusze KAS ujawnili ponad 800 tabletek oraz 99 preparatów do wstrzykiwania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że zatrzymane produkty farmaceutyczne to preparaty hormonalne i sterydowe. Import produktu leczniczego bez wymaganego zezwolenia stanowi naruszenie ustawy Prawo Farmaceutyczne. Pozwoleń nie wymaga jedynie przywóz z zagranicy leków na własne potrzeby lecznicze w ilości nie przekraczającej 5 najmniejszych opakowań.

Podróżni wracający z wakacji bardzo często „jako pamiątkę” z wyjazdu zagranicznego przywożą kilogramy niebezpiecznych dla zdrowia i zakazanych w Polsce sterydów anabolicznych oraz leków hormonalnych, na które wymagane jest zezwolenie.

Turyści zwykle tłumaczą się nieznajomością przepisów dotyczących przywozu leków na własne potrzeby. Zapominają również o tym, że niektóre leki powinny być przechowywane w specjalnych warunkach np. niskich temperaturach.

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest kupowanie podrabianych leków, które zawierają zwykle składniki gorszej jakości, nieodpowiednie ich proporcje, zanieczyszczenia lub inne niedopuszczone substancje czynne o nieznanych skutkach w zakresie bezpiecznego stosowania. Nawet jedna dawka takiego „leku” może być zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Źródło : KAS Katowice

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Popularne