Strona głównaReligiaWolność religijna

Wolność religijna

22 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie ustanowiony w 2019 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Rezolucja ONZ stanowi reakcję na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji ze względu na wyznawaną wiarę. Prześladowania dotykają przedstawicieli różnych wyznań, ale aż 80% z nich to chrześcijanie. O intensyfikacji zjawiska świadczą raporty organizacji Open Doors, według których ponad 340 mln chrześcijan jest narażonych na wyjątkowo ciężkie prześladowania. W samej Polsce odnotowano w 2020 roku 280 przypadków szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i religii wśród chrześcijan

Laboratorium Wolności Religijnej już po raz drugi organizuje obchody Dnia w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z ideą tego przedsięwzięcia i dołączenia do proponowanej akcji. Głównym elementem obchodów święta będzie iluminacja na czerwono budynków na terenie całego kraju, podświetlone zostaną liczne urzędy oraz instytucje kultury, a także obiekty użyteczności publicznej. W ramach osobistego upamiętnienia ofiar prześladowań można zapalić świece i znicze.

Szczegółowe informacje na stronie Organizatora oraz na stronie Projektu na Facebooku

Źródło i grafika: Laboratorium Wolności Religijnej

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne