Wrzesień – ni to lato, ni to jesień

0
144
Wrzesień to dla miłośników jabłek, gruszek i śliwek czas obfitości. Z owoców tych korzystają również liczne zwierzęta. Wciąż pięknie kwitną liczne kwiaty, a wśród zieleni widać nieliczne jeszcze czerwone i żółte liście. Jednak w drugiej połowie września wypada równonoc jesienna, kiedy dzień trwa dokładnie tyle, co noc. Od tego momentu ciemności będą przeważać na naszej północnej półkuli. Choć pogoda często zachęca raczej do zostania w domu z kawą i szarlotką, mamy nadzieję, że choć kilka razy uda Wam się wybrać na wycieczkę do naszych Parków. Już w najbliższą niedzielę, 5 września, zapraszamy Was do Ciężkowic. Przy wejściu do Rezerwatu Skamieniałe Miasto będzie zlokalizowane nasze stoisko. Na nim, oprócz dystrybucji naszych materiałów edukacyjnych i promocyjnych, będzie można wziąć udział w warsztatach projektu „Ogrody przyjazne naturze”. Uczestnicy warsztatów przygotują zestawy do założenia kwietnej łąki, hotele dla owadów zapylających oraz budki dla ptaków. Tego samego dnia popołudniu zapraszamy Was na wspólny spacer i oprowadzanie po „Skamieniałym Mieście”. Szczegóły już wkrótce na naszym profilu Facebook’owym.
Fot. Archiwum ZPKWM
W kolejnym tygodniu, 10 i 11 września, w gminie Jerzmanowice odbędzie się Festiwal Nietoperzy. W ramach tego wydarzenia planowanych jest mnóstwo atrakcji. Mamy nadzieję, że i Was tam spotkamy!  
Fot. P. Dmytrowski
A jeśli bliżej Wam w Beskidy, to 12 września, w niedzielę, zapraszamy Was na Jesień Łabowską w Łabowej. W trakcie tego wydarzenia o wieloletniej tradycji zaprezentują się koła gospodyń wiejskich, zespoły muzyczne i taneczne.W dniach 15 – 17 września odbędzie się „Ogólnopolska giełda projektów” organizowana przez Narodowe Centrum Kultury. Będziemy mieli przyjemność poprowadzić część zajęć w Ciężkowicach, podczas warsztatów terenowych. Więcej informacji i rejestracja na stronach organizatora.W sobotę 18 września zapraszamy na nasz piknik na Polanie Lea w Lesie Wolskim, organizowany wspólnie z Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. W ramach pikniku odbędą się spacery tematyczne prowadzone przez nas, pracowników Symbiozy oraz Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie. Będziecie mogli wziąć udział w warsztatach poświęconych ogrodom przyjaznym naturze i w wielu innych atrakcjach przygotowanych przez nas i naszych partnerów, w tym Muzeum Gleb oraz Kozart. Ponadto w tygodniu poprzedzającym piknik również odbędą się spacery tematyczne po Lesie Wolskim, skierowane zarówno do najmłodszych, rodzin, jak i do seniorów. Szczegóły już wkrótce na naszej stronie internetowej i profilu na Facebook’u.
Fot. P. Sułek
W niedzielę 19 września zapraszamy na Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Czernihów. I my tam będziemy. Na naszym stoisku przy Kajasówce będziecie mogli zaopatrzyć się w nasze materiały i uzyskać informacje o ciekawych, wartych odwiedzenia miejscach w okolicy. W kolejnych tygodniu będziemy obchodzić 40-lecie Jurajskich Parków Krajobrazowych. Będziecie mogli obejrzeć filmy o historii naszych Parków i o tym, na czym polega nasza praca. W sobotę 25 września w ramach obchodów rocznicy zapraszamy Was na trzy spacery po Jurajskich Parkach Krajobrazowych. Szczegóły, podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych wydarzeń, już wkrótce na naszej stronie internetowej i profilu na Facebook’u. Jak więc widzicie, we wrześniu nie będziemy się nudzić. Niezmiennie zapraszamy również do czytania naszego bloga i oglądania naszego kanału YouTube. Obserwujcie nas też na Instagramie. A przede wszystkim: Do zobaczenia w terenie!

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Zdjęcie: Maria Orlova z Pexels