Strona głównaBezpieczeństwoWygrał i stracił oszczędności życia ... CERT ostrzega !

Wygrał i stracił oszczędności życia … CERT ostrzega !

CERT ostrzega przed przestępcami, którzy podszywają się pod organizatora Loterii Narodowego Programu Szczepień i wysyłają fałszywe SMS-y informujące o wygranej.

Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść sugeruje wygraną 1000 złotych oraz konieczność wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej. Żeby zwiększyć wiarygodność wiadomości nadawcą jest “LoteriaC0V”, a przesyłane domeny składają się ze słów mających na celu przekonać potencjalną ofiarę do kliknięcia w otrzymany link np. loteria, szczepionka, narodowa i nagrody.

W treści wiadomości zawarta jest informacja, że wejście na stronę jest konieczne w celu potwierdzenia swoich danych. W rzeczywistości jest to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod firmę PayU. Wprowadzenie danych bankowości elektronicznej lub karty płatniczej w tym panelu umożliwi przestępcom przejęcie naszego konta bankowego.

W ten sposób hakerzy są w stanie pozbawić nas oszczędności całego życia

A tak oto wyglądają oszukańcze wiadomości

Wszystkie oficjalne informacje związane z Loterią Narodowego Programu Szczepień można sprawdzić na stronie https://www.gov.pl/web/loteria

Na bieżąco uzupełniana jest lista ostrzeżeń o kolejne szkodliwe domeny. Wiele z tych adresów jest przysyłanych przez ostroznych lub poszkodowanych internautów.

Jeśli widzicie podejrzane wiadomości SMS – przekazujcie nam na numer 799 448 084 lub zgłaszajcie na stronie: https://incydent.cert.pl

Źródło i grafika : CERT

Zdjęcie autorstwa Christina Morillo z Pexels

Popularne