Wystawa KRYSZTAŁ(Y) ZAGŁĘBIA w Zawierciu

Must read

Prace wybitnych projektantów Huty Szkła Gospodarczego „Zawiercie”, HSG „Ząbkowice” i Huty Szkła Artystycznego „Staszic” zostaną zaprezentowane w zawierciańskiej Galerii Stara Łaźnia. To wydarzenie, na które czekają kolekcjonerzy i miłośnicy szkła.

Do połowy stycznia mamy przyjemność prezentować prace wybitnych projektantów Huty Szkła Gospodarczego „Zawiercie”, HSG „Ząbkowice” oraz Huty Szkła Artystycznego „Staszic”. To niezwykła podróż pokazująca różnorodność form, kolorów oraz wzorów. Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji, poznania szerzej szklanej tradycji oraz odświeżenia swoich perełek, które na pewno każdy ma w swoim domu – czytamy na profilu Facebook

Kuratorkami wystawy są Karolina Kindler-Skowronek (obecnie Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu) oraz Anita Bialic, właścicielka Galerii BB w Krakowie.

Szkło kryształowe to piękno i czystość, świetny design, prestiż, smak i elegancja – podkreśla Karolina Kindler-Skowronek. – Wciąż nie jest znane szerszemu gronu odbiorców, gdyż ciągle jeszcze kojarzy się z kryształowymi wazonami, gęsto rżniętymi, stojącymi na babcinym kredensie na wysoki połysk. Najwyższa pora, by wyroby ze szkła kryształowego stały się tak samo poszukiwane przez kolekcjonerów, jak wyroby ze szkła prasowanego dawnej Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” – podsumowuje Karolina Kindler-Skowronek.

Celem projektu „Kryształ(y) Zagłębia. Projektanci szkła 1960–2000” jest udokumentowanie i spopularyzowanie dorobku projektantów szkła hut Zagłębia Dąbrowskiego – HSG „Zawiercie”, HSG „Ząbkowice”, Huty Szkła „Staszic”. Projekt, realizowany przez Fundację Fly with Art we współpracy z Galerią BB, Galerią Stara Łaźnia oraz Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu, jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: zawiercie.eu

Foto: https://www.facebook.com/galeriawzawierciu/

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły