XVIII KONKURS CHOPINOWSKI

0
261

XVIII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 2‑23 października 2021 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się w 1927 roku, powołany został do życia z inicjatywy prof. Jerzego Żurawlewa, polskiego pianisty i pedagoga. Organizatorem Konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, protektorat nad nim objął Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki. Konkurs odbył się w Filharmonii Warszawskiej. Wzięło w nim udział 26 pianistów z krajów. Zwycięzcą został fenomenalny Lew Oborin ze Związku Radzieckiego, w przyszłości stały partner artystyczny legendarnego skrzypka Dawida Ojstracha. II Nagrodę otrzymał jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Stanisław Szpinalski. Wśród wyróżnionych był także Dymitr Szostakowicz, który jako pierwszy pianista miał w repertuarze wszystkie utwory Chopina z orkiestrą.

Dr Artur Szklener, Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina powiedział nam: „W rok 2021 wkraczamy pełni nadziei, że pandemia COVID-19 wkrótce zostanie opanowana. Poprzedni rok nauczył nas z pokorą myśleć o naszych planach i zamierzeniach, pokazał też, jak wiele trudu i cierpliwości potrzeba, by łączyć wspólne przeżywanie piękna z odpowiedzialnością. Jednocześnie uświadomił nam, jak ważną i niezbywalną częścią naszego człowieczeństwa jest muzyka wykonywana na żywo. Wierzymy,
że w tym roku odbędzie się wyczekiwany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina”.

Termin eliminacji XVIII Konkursu Chopinowskiego został zmieniony. 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu wystąpi w Warszawie w kolejnych dniach od 12-23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej.

Decyzja o przeniesieniu poprzedzona została konsultacjami z jurorami Konkursu. Wiąże się ona z trwającą pandemią COVID-19.

Lista pianistów nie ulega zmianie i jest zamieszczona na stronie https://chopin2020.pl/pl/competitors.

Regulamin Konkursu oraz wszystkie bieżące informacje o nadchodzącej edycji znajdują się na stronie tematu Konkursu: www.chopin2020.pl oraz w aplikacjach mobilnych na iOS i android „Konkurs Chopinowski”.

Źródło: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Zdjęcie: Sbringser z Pixabay