Z Kolekcji Muzeum Śląskiego – Franciszek Wilkos

86

W najnowszym materiale filmowym Muzeum Śląskiego , poznać możemy postać Franciszka Wilkosa – uczestnika bitwy warszawskiej i III powstania śląskiego.

Franciszek Wilkos urodził się 5 września 1894 roku w Woli Dereźniańskiej pod Biłgorajem. Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich. Po kryzysie przysięgowym w lipcu 1917 roku został internowany przez armię niemiecką w obozie w Szczypiornie, skąd został zwolniony z powodu choroby. Wtedy wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej w Biłgoraju, a następnie do tworzącego się Wojska Polskiego. Brał również udział w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w bitwie warszawskiej. W 1921 roku przeniósł się na Śląsk. W czerwcu tego samego roku, w czasie III powstania śląskiego, Franciszek Wilkos zaciągnął się, prawdopodobnie jako żołnierz Wojska Polskiego, do 2. Zabrskiego Pułku Piechoty, jednak nie znamy szczegółów jego służby w czasie tego powstania.

O szczegółach życia tej wyjątkowej postaci opowiada Mariusz Gąsior, kierownik Działu Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Tekst, zdjęcie i materiał filmowy : Muzeum Śląskie w Katowicach