Szósta edycja programu Szkolny Klub Sportowy, którą dzisiaj inaugurujemy, będzie rekordowa pod względem finansowym – potwierdził w środę podczas uroczystości w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
Jak podkreślił szef resortu, w tym roku na jego realizację zostanie przeznaczone o 40 procent środków więcej budżetowych niż wtedy, gdy realizowano jego pierwszą edycję.
„Programem obejmujemy bezpośrednio ponad 300 tysięcy dzieci i młodzieży, natomiast we wszystkich wydarzeniach związanych z SKS bierze udział ponad milion uczestników. Objęte jest nim sto procent powiatów, dziewięćdziesiąt procent gmin, to niemal pełna mapa Polski. Zatem prawie do każdej szkoły w Polsce powróciły SKS, to mnie ogromnie cieszy” – powiedział szef resortu.
Bortniczuk dodał, że SKS daje dzieciom i młodzieży możliwość rozpoczęcie przygody ze sportem.
„SKS to przede wszystkim znakomite narzędzie umożliwiające wyszukiwanie talentów z predyspozycjami do sportu. Projekt +Szukamy sportowych talentów z programem Szkolny Klub Sportowy+ wpisuje się w szerszą koncepcję wsparcia resortu dla nauczycieli wychowania fizycznego. Już w przyszłym roku szkolnym, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki, wprowadzimy pilotażowy program powszechnego testowania uczniów pod kątem zdolności sportowych. Od 1 września 2022 zostaną nim objęci uczniowie szkół na Opolszczyźnie i Lubelszczyźnie” – wyjaśnił Bortniczuk.
Jeżeli program zda egzamin, to – jak wynika z zapowiedzi resortu – od 2023 roku objęci nim będą wszyscy uczniowie w Polsce. „Nie możemy sobie pozwolić na to, aby tracić talenty, które za kilka lat będą reprezentowały Polskę na arenach międzynarodowych” – zaznaczył minister.
W trakcie spotkania podkreślono, że głównym celem programu SKS jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W jego ramach realizowanych jest blisko 100 różnorodnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. „Cieszy, że program rozwija się i angażuje coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli” – zauważył szef resortu sportu.
Rolę operatora krajowego programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
„Nie mam wątpliwości, że wśród blisko 300 tysięcy dzieci i młodzieży, uczestniczących w zajęciach programu, są wybitne talenty sportowe. Chcemy je odnaleźć, bazując na wynikach testów sprawności fizycznej, przeprowadzanych od 2017 roku wśród wszystkich biorących udział w zajęciach SKS. Nasz potencjał badawczy oraz możliwa współpraca z klubami i związkami sportowymi pozwoli ukierunkować uzdolnionych młodych sportowców, zgodnie z ich potencjałem, na te dyscypliny, w których mają największe szanse na rozwój” – wyjaśniła dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.