Zgłoś bibliotekę do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”

0
195

Instytut Książki zaprasza wszystkie biblioteki publiczne w Polsce do udziału w kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Każda zgłoszona biblioteka otrzyma bezpłatne wyprawki czytelnicze dla dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt ma zachęcić najmłodszych czytelników oraz ich rodziców do regularnego odwiedzania bibliotek i codziennego czytania. W ubiegłym roku, pomimo wielu trudności związanych z trwającą pandemią, w projekcie uczestniczyło ponad 5800 bibliotek w całej Polsce.

Książka rośnie razem z dzieckiem – wspiera jego rozwój, inspiruje, rozwija wyobraźnię i kreatywność. Z roku na rok „rośnie” też kampania Instytutu Książki – „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której już ponad 2 miliony dzieci w Polsce otrzymały przygotowane specjalnie dla nich wyprawki czytelnicze. Organizatorzy akcji z radością otwierają rekrutację bibliotek do kolejnej odsłony projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców. Zachęcają też nowe biblioteki publiczne do wzięcia udziału w akcji i szerzenia wspólnie miłości do książek wśród najmłodszych oraz zachęcania rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem!

Opis projektu:

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (4-6 lat), które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyprawkę czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” z ilustracjami Józefa Wilkonia, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory wyprawkę czytelniczą odebrało blisko 300 tys. przedszkolaków.

Zgłoszenie udziału w projekcie:

Wszystkie biblioteki publiczne zainteresowane wzięciem udziału w projekcie proszone są o wypełnienie do 18 czerwca 2021 r. formularza zgłoszeniowego: http://bit.ly/ProjektDlaBibliotek2021.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dzieci odbierających wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać wyprawki czytelnicze. Biblioteki do projektu nie mogą zgłosić czytelnicy.

Regulamin projektu dostępny jest pod adresem: http://bit.ly/RegulaminProjektu2021.

Korzyści z udziału w projekcie:

• Wzrost liczby regularnych czytelników w wieku przedszkolnym, którzy po rozpoczęciu przygody z książką wyrabiają nawyk korzystania z biblioteki i postrzegają ją jako miejsce przyjazne, w którym czują się swobodnie i bezpiecznie;

• Zwiększenie liczby czytelników – nie tylko dzieci biorących udział w projekcie, ale także ich rodziców, którzy często odwiedzają bibliotekę po raz pierwszy od wielu lat;

• Dzięki rozdawaniu wyprawek czytelniczych, a następnie uroczystemu wręczaniu dyplomów małym czytelnikom bibliotekarze nawiążą bliższe relacje z czytelnikami i będą mogli razem z nimi świętować kolejne czytelnicze sukcesy.

Wspólnie postaramy się sprawić, aby czytanie książek stało się sposobem wspólnego spędzania czasu przez rodziców i dzieci, a biblioteki stały się miejscem, w którym mały człowiek po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym.

Więcej informacji o projekcie: www.wielki-czlowiek.pl.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowany przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło informacji: Instytut Książki

Zdjęcie: Gerd Altmann z Pixabay