Strona głównaBezpieczeństwoZłodziejskie wakacje

Złodziejskie wakacje

Policja ostrzega – złodzieje i przestępcy w czasie wakacji nie odpoczywają !

Przestępcy wciąż okradają starsze, samotnie zamieszkujące osoby. Pod różnymi pretekstami wchodzą do ich domów, a gdy już się znajdą w środku, nigdy nie wychodzą z pustymi rękami.

W ubiegłym tygodniu 3 seniorów straciło łącznie ponad 15 tysięcy złotych po tym, jak wpuścili do swoich mieszkań złodziei. W jednym przypadku złodzieje podszywali się pod pracowników wodociągów. Tym sposobem okradli 85-letniego mieszkańca Częstochowy. Do 78-latki przyszli naprawić awarię piecyka gazowego. Wyszli z łupem – ukradli ponad 6 tysięcy złotych. Z kolei do mieszkania 86-latki z Częstochowy zapukały 2 kobiety prosząc, by ta pokazała im jak wyglądają polskie pieniądze. Kobieta wyciągnęła wszystkie swoje oszczędności, by pomóc nieznajomym poznać walutę, chwilę później została okradziona. W każdej tej sytuacji seniorzy wpuszczali do swojego domu obce osoby. Podczas gdy jedna z nich zajmowała ich rozmową, druga plądrowała mieszkanie.

W poniedziałek (16 sierpnia) natomiast częstochowska policja otrzymała kilka zgłoszeń od seniorów, do których zadzwoniła osoba, podająca się za członka rodziny i pod legendą spowodowania wypadku drogowego prosiła o wsparcie kwotą ponad 100 tysięcy złotych. Na szczęście wszystkie te osoby były świadome zagrożenia i nie dały się oszukać.

Policja apelujemy i przypomina – seniorze nie daj się oszukać!

Uważaj na to, z kim rozmawiasz.


Sprawdzaj tożsamość osób, które pukają do twoich drzwi. Pracownicy wodociągów oraz pogotowia wodno-kanalizacyjnego posiadają ubrania robocze i poruszają się oznakowanymi pojazdami. Są też zobowiązani do posiadania przy sobie legitymacji służbowych.
Jeśli ktoś przekroczy próg twojego mieszkania, nie spuszczaj go z oczu i nie zostawiaj samego.


Nie pokazuj i nie przekazuj nikomu swoich kosztowności oraz oszczędności.


Pamiętaj, że w razie zagrożenia, wątpliwości lub wizyty nieproszonych lub natarczywych gości, co do intencji których masz wątpliwości, zawsze możesz powiadomić o zdarzeniu Policję, dzwoniąc pod nr telefonu 112.


Apelujemy zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zapuka do drzwi podając się za policjanta, pracownika wodociągów czy poczty. Warto też spisać numery telefonów do przedsiębiorstw, które najczęściej odwiedzają mieszkańców w ich domach i umieścić w widocznym miejscu. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Źródło i zdjęcia : KPP Częstochowa

Popularne