Strona głównaAktualnościZawiercieZnęcał się nad partnerką i jej synem. Będzie surowo ukarany

Znęcał się nad partnerką i jej synem. Będzie surowo ukarany

Bił rękoma po ciele, ubliżał im i groził pozbawieniem życia. 31-letni oprawca został zatrzymany. Usłyszał już zarzut. Został objęty policyjnym dozorem. Musi też opuścić wspólne mieszkanie. Ma również zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych. Widząc przemoc domową reaguj. Ofiara przemocy nie zawsze w bezpośredni sposób woła o pomoc. Niekiedy daje subtelne znaki. Czy znasz międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” ?

W wielu sytuacjach ofiary przemocy domowej przeżywają swój horror w zaciszu swojego mieszkania. Nie chcą zgłaszać tego co dzieje się w czterech ścianach licząc na to, że może oprawca się zmieni, lub dlatego, bo wstyd, czy też najzwyczajniej się boją. Niekiedy liczą, że może ktoś usłyszy ich krzyk i zareaguje. Osoby dotknięte przemocą mogą również „wołać o pomoc” dając dyskretny sygnał. Gest dłoni, zauważony w porę przez inną osobę, może być początkiem wyjścia z trudnej sytuacji. Ten prosty i czytelny ruch dłoni może nawet uratować ludzkie życie.

Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ POKAŻE NAM TEN ZNAK?

Zachowaj spokój i nie daj poznać po sobie, że coś jest nie tak, zwłaszcza wtedy, gdy obserwuje nas potencjalny sprawca. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.

Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.

Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się do najbliższej jednostki Policji i opowiedz o zdarzeniu. Poinformuj, że osoba w ten sposób poprosiła o pomoc.

W miniony wtorek o przemocy domowej, której doświadczała 35-latka i jej syn dowiedzieli się policjanci. Mundurowi interweniowali najpierw w związku z domową awanturą w jednym z mieszkań w Zawierciu. W trakcie interwencji wyszło na jaw, że kobieta dłuższego czasu jest bita i poniżana przez partnera. Tak też miał być traktowany przez mężczyznę 13-letni syn pokrzywdzonej. 31-latek został zatrzymany. Usłyszał już zarzuty, do których się przyznał. Wczoraj prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór. Mężczyzna ma także opuścić mieszkanie. Nie może też zbliżać się do pokrzywdzonych. Za znęcanie się grozi mu kara do 5 lat więzienia. Mężczyzna odpowie także za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu swojej partnerki.

Tekst i zdjęcia : KPP Zawiercie

Popularne