Strona głównaBezpieczeństwoOszustwo " na szczepionkę "

Oszustwo ” na szczepionkę „

CERT ( Computer Emergency Response Team) ostrzega przed próba oszustwa ” na szczepionkę ”

Nową kampanię przestępców internetowych wymierzona jest w użytkowników telefonów z systemem Android, a jej celem jest infekcja smartfona złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien. Oszuści rozsyłają wiadomości SMS, których nadawcą jest M0BYWATEL. W treści znajduje się link do fałszywej strony sklepu Play Store, na której można pobrać rzekomą aplikację mObywatel. Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania m.in. do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami.


Przed podobnymi schematami oszustwa CERT przestrzegał już kilkukrotnie. Niestety, przestępcy są cały czas aktywni – w związku z tym procederem wpisano już kilkadziesiąt domen na naszą listę ostrzeżeń.

Jeśli otrzymamy podejrzane wiadomości – absolutnie nie wolno klikać w jakiekolwiek umieszczone w nich linki i załączniki. Wato zgłaszać je też na dedykowanej temu stronie CERT : https://incydent.cert.pl lub przez przekazanie jej na numer telefonu : 799 448 084.

Źródło i grafiki : CERT Polska

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Popularne