Strona głównaAktualnościMyszkówOtwarcie Oddziału Intensywnej Terapii w myszkowskim szpitalu

Otwarcie Oddziału Intensywnej Terapii w myszkowskim szpitalu

Dziś – 30 sierpnia 2021 roku miało miejsce otwarcie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Powiatowym w Myszkowie. To ważne wydarzenie dla placówki. Środki na ten cel zaplanowano w wysokości 4.281.585,22 zł, w tym dotacja z budżetu państwa w wysokości 3.000.000,00 zł.

Głównym celem powstania Oddziału jest zwiększenie dostępności i poprawa wykonywanych świadczeń medycznych. Pięciołóżkowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z wyposażeniem medycznym ma ogromne znaczenie w najbardziej nagłych i gwałtownych przypadkach lub w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia osoby przebywającej w szpitalu.


Umowa z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem, zgodnie z którą zaplanowano 3.000.000,00 zł rządowej dotacji dla Powiatu Myszkowskiego została podpisana już w 2020 roku.W otwarciu, które poprowadzili Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk i Dyrektor SP ZOZ Adam Miśkiewicz, uczestniczyli m.in. Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Poseł na Sejm RP Mariusz Trepka, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, p.o. Dyrektora śląskiego NFZ Ewa Kabza, były Dyrektor NFZ Piotr Nowak, Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Wojciech Picheta, Wicestarosta Mariusz Morawiec, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Radni Rady Powiatu w Myszkowie Jolanta Koral, Zdzisława Polak, Anna Socha-Korendo, Rafał Kępski, Jadwiga Skalec, Andrzej Jastrzębski, Maciej Piłka, liczne grono medyków.

Obok kardiologii to jest jeden z naszych najważniejszych oddziałów. Obydwa oddziały powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat i są znakomicie wyposażone. To bardzo ważne, ponieważ pacjenci nie będą musieli dojeżdżać do oddalonych ośrodków, gdyż u nas w Myszkowie takie oddziały już działają – podkreśla Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk.

To ważny dzień dla społeczności powiatu myszkowskiego, bo bliskość pomocy i szybkość jej udzielania ma istotne znaczenie w ratowaniu życia ludzkiego. Cieszę się, że Pan Premier Morawiecki z rezerwy budżetu państwa przeznaczył specjalne środki na to, żeby w naszym powiatowym szpitalu w Myszkowie powstał OIOM, a więc oddział, który stoi na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o ratowanie zagrożonego życia – mówi Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która jest zaangażowana w pomoc na rzecz rozwoju publicznej służby zdrowia w Powiecie Myszkowskim i również w przypadku pozyskania środków na utworzenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii – wsparła działania w tym kierunku.


Na nowym oddziale mieści się pięć odpowiednio przygotowanych i wyposażonych łóżek. Oddział ten ma szczególne znaczenie ze względu na możliwość podjęcia natychmiastowej intensywnej opieki nad pacjentami, których stan zdrowia uległ radykalnemu pogorszeniu. Rola oddziału polegająca m.in. na jego równoległym funkcjonowaniu z pozostałymi oddziałami ma ogromne znaczenie. Istnieje teraz możliwość leczenia pacjentów w stanie zagrożenia życia, wymagających ciągłego monitorowania funkcji życiowych oraz skomplikowanego leczenia, między innymi z niewydolnością oddechową, krążeniową czy nerek.

Tekst i zdjęcia : Powiat Myszkowski

Popularne