Profesjonalna opieka paliatywna

Must read

Profesjonalna opieka paliatywna – Zespół Domowej Opieki Paliatywnej Siloe

Podążając za światowymi trendami, w latach 80-tych w Polsce pojawiły się zaczątki profesjonalnej opieki nad chorymi na nowotwory złośliwe. Były to działania oparte na wolontariacie osób wykonujących zawody medyczne, których podstawowym celem była walka o godność cierpiących, przede wszystkim poprzez walkę z bólem. Obecnie opieka paliatywna jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny. O mechanizmach związanych ze zjawiskiem bólu fizycznego wiadomo coraz więcej, coraz więcej wiemy również o jego leczeniu czy też zapobieganiu. Jednakże wciąż wyzwaniem jest umiejętne, holistyczne opanowanie bólu we wszystkich jego wymiarach: fizycznym, psychicznym, socjalnym i duchowym. 

Dziś na mapie Polski pojawiają się liczne, coraz to nowe placówki niosące pomoc w zakresie opieki paliatywnej. Uświadamia to, że potrzeby osób chorych, cierpiących zostały dostrzeżone i poważnie potraktowane. Aktualnie jednostkami chorobowymi kwalifikującymi do objęcia pomocą hospicjum domowego nie są już tylko nowotwory złośliwe. Niedawno do listy chorób kwalifikujących dołączył również takie jednostki chorobowe jak: HIV, kardiomiopatia, następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy, niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej, owrzodzenie odleżynowe. Dodatkowym warunkiem objęcia opieką jest zakończone leczenie przyczynowe. Dostęp do opieki mają wszyscy chorzy bez względu na płeć, wiek, narodowość, rasę czy też status społeczny. Filozofia hospicyjna zakłada poszanowanie godności człowieka niezależnie od reprezentowanych przez niego poglądów, poziomu wykształcenia, trybu życia, wyznawanej religii, czy jakichkolwiek innych czynników.

W 2014 roku założono jedno z wiodących obecnie Hospicjów Domowych na południu Polski z oddziałami w Myszkowie, Łazach, Olkuszu i Krakowie – Zespół Domowej Opieki Paliatywnej Siloe. Doświadczenia Siloe pokazują, że opieka paliatywna i jej zdobycze z roku na rok zyskują większe uznanie wśród społeczeństwa. Mimo, że tematy cierpienia i śmierci nadal nie są traktowane swobodnie, opieka hospicyjna pozwala powoli je oswajać. W sytuacjach, gdy chory       i jego rodzina zmagają się z poważnymi konsekwencjami nieuleczalnej choroby (ból i inne objawy somatyczne, cierpienie psychiczne, duchowe i socjalne) hospicjum domowe okazuje się nieocenionym wsparciem. W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, Siloe oferuje chorym dwie formy opieki paliatywnej: Zespół Domowej Opieki Paliatywnej – hospicjum domowe oraz Poradnię Medycyny Paliatywnej. Do przyjęcia niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego bądź specjalisty do Poradni Medycyny Paliatywnej bądź Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej/Hospicjum Domowego.

Hospicjum domowe  to specjalistyczna opieka medyczna, skupiająca się na leczeniu objawowym, wspomagająca Podstawową Opiekę Zdrowotną. Świadczenia Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej Siloe realizowane są całodobowo w formie wizyt domowych lekarzy, pielęgniarek, psychologów i rehabilitantów. Wizyty lekarza odbywają się co najmniej dwa razy w miesiącu, z kolei wizyty pielęgniarki odbywają się co najmniej dwa razy w tygodniu, a w przypadku kroplówek, wstrzyknięć nawet codziennie. Psycholog może odbywać wizyty nie częściej niż raz w tygodniu, a fizjoterapeuta nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Ponieważ jest to pomoc medyczna refundowana przez NFZ pacjent będący pod opieką Hospicjum Domowego nie może korzystać jednocześnie z: pielęgniarskiej opieki długoterminowej, rehabilitacji w warunkach domowych, zespołu domowego leczenia tlenem. 

Z Poradni Medycyny Paliatywnej mogą korzystać osoby, cierpiące na silne bóle, nie potrzebujące jednak intensywnego nadzoru. Opieka w poradni medycyny paliatywnej obejmuje poradę (lekarza, pielęgniarki, psychologa) udzieloną w warunkach ambulatoryjnych- gdy stan zdrowia chorego jest stabilny i daje możliwość samodzielnego przybycia do poradni oraz wizyty domowe- gdy pacjent ma ograniczoną możliwość poruszania się i wymaga porad w domu. Porady lub wizyty w domu chorego mogą odbywać się maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Chorzy będący pod opieką paliatywną moją możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu medycznego, który podnosił by ich komfort życia oraz pozwalał radzić sobie z przykrymi dolegliwościami jak np. koncentrator tlenu, wózek inwalidzki, kule, chodzik.

Oprócz standardowych świadczeń Siloe nieustannie rozwija dodatkową pomoc dla chorych i ich bliskich. Przede wszystkim jest to wsparcie kompleksowe – od momentu przyjęcia do chwili śmierci pacjenta, a w przypadku rodzin dłużej – w okresie żałoby. 

Zespół hospicyjny poprzez częsty kontakt najlepiej zna potrzeby chorych  i potrafi trafnie zidentyfikować obszary niesienia wsparcia. To właśnie świadomość owych potrzeb skłoniła Właścicieli Siloe do powołania Fundacji Syloe. Organizacja ta ma na celu przede wszystkim realizowanie opieki paliatywnej w jej pełnym wymiarze. Są to działania wykraczające poza fundusze otrzymywane w ramach kontraktu z NFZ. 

Dzięki Fundacji Syloe przy hospicjum domowym prężnie działa wolontariat wspierający samych chorych oraz odciążający rodziny pacjentów w trudnej opiece nad nimi. Dla osób pogrążonych w żałobie po stracie bliskich oferowana jest pomoc w formie grup wsparcia oraz indywidualnych kontaktów z psychologiem hospicyjnym. Syloe stara się także zabezpieczać dobro dzieci osieroconych- dba o ich edukację i pasje. We współpracy z lokalnymi szkołami Syloe promuje ideę opieki hospicyjno  – paliatywnej poprzez organizację Pól Nadziei. Organizacji bliscy są również seniorzy- to im dedykowane są wydarzenia edukacyjne pod nazwą Dni Seniora. Mając na uwadze, że w wielu rodzinach podopiecznych Siloe brakuje odpowiedniego zaplecza materialnego, Syloe refunduje zakup podstawowych leków czy środków do pielęgnacji. Fundacja zdobywa środki na obejmowanie opieką hospicyjną osób nieubezpieczonych. Niesienie tej pomocy jest jednak uzależnione od otrzymywanych darowizn. 

Hospicjum Siloe to nie tylko wykwalifikowani specjaliści, ale przede wszystkim życzliwi chorym ludzie, dla których niesienie dobra jest nie tylko pracą, ale  i powołaniem. Chcąc pomóc jak największej liczbie pacjentów Siloe wciąż się rozwija   mając za podstawowy cel działalności godność człowieka cierpiącego. 

Szczegółowe informacje o funkcjonowaniu Hospicjum Domowego Siloe znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.siloe.pl

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły