Sprzedaż Huty Częstochowa

Must read

Zakończyła się procedura sprzedaży Huty Częstochowa – poinformował w poniedziałek rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie. W lutym br. przetarg za 190 mln zł wygrała spółka Corween Investments z grupy Liberty, będąca od grudnia ub. roku dzierżawcą huty.

Jak przekazał w poniedziałek rzecznik częstochowskiego sądu sędzia Dominik Bogacz, notarialną umowę sprzedaży zawarto w piątek 28 maja br. Wcześniej na rachunek masy upadłości wpłacono 171 mln zł, które uwzględniając wpłacone wcześniej wadium w wysokości 19 mln zł, dały całą zaoferowaną kwotę 190 mln zł.

– Umowa ma definitywny i ostateczny charakter. Przepisy prawa upadłościowego nie dopuszczają możliwości odstąpienia od tej umowy albo wycofania się inwestora w inny sposób – podkreślił sędzia Bogacz.

Zastrzegł, że podpisanie umowy sprzedaży nie kończy postępowania upadłościowego. Syndyk dokona jeszcze obliczeń i przygotuje projekty planów podziału sum, które w toku postępowania wpłynęły na rachunek masy upadłości.

Równolegle syndyk ma oczekiwać na rozstrzygnięcie kilku innych postępowań, w tym rozstrzygnięcie sprawy, w której Sunningwell Steel Polska S.A. (oferent, który nie przystąpił do umowy w drugim przetargu) dochodzi od niego roszczeń związanych z zatrzymanym wadium w wysokości 22 mln zł.

– Wynik tego procesu będzie miał bezpośredni wpływ na stopień zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym – zaznaczył sędzia Bogacz.

Częstochowski sąd zatwierdził wybór oferenta w przetargu na sprzedaż przedsiębiorstwa Huta Częstochowa 12 lutego br. Nabywcą została spółka Corween Investments z grupy Liberty, która będąc od grudnia ub. roku dzierżawcą huty, wznowiła w niej produkcję 10 stycznia br.

Posiedzenie przetargowe odbyło się 22 stycznia br. W terminie wpłynęła jedyna oferta – Corween Investments sp. z o.o. w Warszawie z minimalną ceną sprzedaży 190 mln zł, która została wybrana.

Było to rozstrzygnięcie trzeciego już przetargu na sprzedaż Huty Częstochowa. Jego warunki częstochowski sąd zatwierdził pod koniec listopada ub. roku. Na początku grudnia syndyk rozwiązał umowę z dotychczasowym dzierżawcą, spółką Sunningwell International Polska, po tym jak m.in. produkcja w zakładzie stanęła, a część załogi trafiła na postojowe.

Następnie syndyk podjął negocjacje ze spółką Corween Investments (w trakcie zmiany nazwy na Liberty Częstochowa), z którą podpisał umowę dzierżawy 23 grudnia 2020 r. Dzierżawca przejął przedsiębiorstwo i wszystkich pracowników (na 1 stycznia br. 1148 osób) i wraz z kierownictwem huty przygotował plan jej rozruchu.

Źródło: portal netTG.pl

Zdjęcie: hutaczestochowa.pl

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły