Szczepionka i zwiedzanie w pakiecie

0
337

Przeszło 220 osób skorzystało w minioną niedzielę z możliwości zaszczepienia się w Rabsztynie szczepionkami na Covid 19 w ramach akcji zorganizowanej przez Burmistrza Romana Piaśnika we współpracy z partnerami. Akcję honorowym patronatem objął Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita

Akcja szczepień rozpoczęła się o godzinie 9.00. Już wcześniej, przed Chatą Kocjana w Rabsztynie gdzie odbywały się szczepienia, była spora kolejka oczekujących. Rozpoczęcia akcji dokonał Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, który przypominał, jak ważne dla osiągnięcia zbiorowej odporności są szczepienia oraz dziękował wszystkim współorganizatorom akcji. Warto dodać, że na każdego zaszczepionego w tym dniu czekała miła niespodzianka – możliwość zwiedzenia Zamku Rabsztyn za symboliczną złotówkę. Podczas rozpoczęcia akcji głos zabrali także Agata Knapik, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu oraz Norbert Kubański, prezes Nowego Szpitala w Olkuszu.


Na szczepienie nie trzeba się było rejestrować – wystarczyło przyjść i okazać dowód osobisty. Szczepienia przeprowadzały wyłącznie osoby uprawnione oraz przeszkolone, a przed dokonaniem iniekcji każdy pacjent przechodził standardową kwalifikację. Z możliwości zaszczepienia się preparatem Johnson & Johnson skorzystało 205 osób, a szczepionkę formy Pfizer przyjęło 18 osób.


Po wyjściu z Chaty Kocjana, w plenerowych stoiskach, na chętnych czekały atrakcje przygotowane przez partnerów akcji. Na stoisku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu można było wziąć udział w quizach, gdzie nagrodami były książki, plecaki oraz numery półrocznika „Ilcusiana” wydawanego przez Bibliotekę. Przepyszne wiejskie przysmaki można było nabyć na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich w Braciejówce. Bezpłatne foldery, ulotki i mapy, a także informacje, co warto odwiedzić w okolicy czekały na chętnych w Mobilnym Punkcie Informacji Turystycznej, czyli stoisku promocyjnym Gminy Olkusz oraz ekspozycji Podziemny Olkusz. Najmłodsi turyści mieli też okazję wziąć udział w Wakacyjnym Plenerze Plastycznym „Zamek Rabsztyn”. W plenerowym stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu można było nie tylko zmierzyć sobie ciśnienie, ale także otrzymać materiały promocyjne oraz szereg fachowych porad dotyczących zdrowego trybu życia. Na terenie wzgórza rabsztyńskiego było też stoisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie na chętnych czekały gry i zabawy sportowe. O bezpieczeństwo dbały ekipy pogotowia ratunkowego, a także Ochotniczej Straży Pożarnej z Żurady oraz Zedermana.

Po południu bardzo dużo osób wzięło udział w atrakcjach rycerskich na zamku Rabsztyn przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, który administruje zamkiem. Były pokazy walk rycerskich, połączone z omówieniem uzbrojenia i odzienia oraz wspomnienie bitew, turniej dla dzieci i dorosłych w walce na miecze sportowe, a także „Opowieść o łuku”, czyli historia łucznictwa i nauka strzelania z łuku.
Poza tym chętni mogli wziąć udział w spacerze historycznym „Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii” prowadzonym przez Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w ramach całorocznej akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2021” zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami.

Organizatorem akcji „Zaszczep się w Chacie Kocjana & zwiedź za złotówkę zamek Rabsztyn” był Roman Piasnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerami akcji były: Nowy Szpital w Olkuszu, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. Honorowy patronat nad akcją objął Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski.

Źródło i zdjęcia : Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu