POLICJA: ODŚNIEŻANIE AUTA TO OBOWIĄZEK KIEROWCY

Must read

Za oknem śnieg, dlatego przypominamy o obowiązku dokładnego odśnieżania samochodów przed jazdą. Zawierciańscy policjanci zwracają szczególną uwagę na samochody z zalegającym śniegiem i zaszronionymi szybami. Spadający podczas jazdy z samochodów śnieg, a nawet kawałki lodu mogą okazać się przyczyną tragicznych zdarzeń drogowych. Przyczyną wypadków może być także ograniczona widoczność związana z nieoczyszczonymi ze szronu szybami!

Niestety w okresie zimowym, gdy za oknami biało, wciąż można zauważyć na drogach powiatu zawierciańskiego pojazdy, których kierowcy nie wywiązują się z podstawowych obowiązków. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom oraz pieszym. Spadający śnieg z jadącego auta utrudnia jazdę kierującemu, jadącemu za takim pojazdem. Również spadające z samochodów kawałki lodu, są bardzo niebezpieczne. Niejednokrotnie na drogach widać również pojazdy, z wydrapanymi na przedniej szybie małymi szczelinami, przez które próbuje dostrzec coś kierowca. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Kierujący ma mieć zapewnione dostateczne pole widzenia, dlatego nie tylko przednia, ale i boczne i tylna szyba powinna być odpowiednio przygotowana do jazdy.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów, muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł.

Apelujemy!
Poświęćmy kilka minut na odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi.

  • Usuń zalegający na dachu, na masce i innych elementach pojazdu śnieg i lód – dzięki temu inni kierujący będą mogli bezpiecznie za tobą podróżować.
  • Usuń szron ze wszystkich szyb pojazdu – dzięki temu będziesz mieć nieograniczoną widoczność.

Pamiętaj!
Twoja odpowiedzialność ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego!

10 Rzeczy których Nigdy nie rób zimą z autem. Czyli szybki zbiór przydatnych porad nie tylko dla młodego kierowcy ale i dla tych zaprawionych w boju:

Miłośnicy czterech kółek – zrób to sam

Źródło: https://zawiercie.policja.gov.pl/

Foto: https://zawiercie.policja.gov.pl/

- Reklama -spot_img

Koniecznie przeczytaj

- Reklama -spot_img

Najnowsze artykuły