Żarki – spotkanie informacyjne – Czyste Powietrze

0
316

W dniu 29 czerwca 2021r. (wtorek), godz. 18.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie informacyjne dla mieszkańców poświęcone programowi Czyste Powietrze

Spotkanie poprowadzą pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach, którzy pomagają wypełniać indywidualne wnioski mieszkańców w celu uzyskania dotacji.
Uczestnicy spotkania dowiedzą się o założeniach Programu Czyste Powietrze i o rozliczaniu dotacji. Uzyskają odpowiedzi na pytania:


kto może złożyć wniosek?
na jakie przedsięwzięcia?
jaka jest wysokość dotacji?
jakie dokumenty są do aplikowania?

Po spotkaniu przewidziano czas na pytania indywidualne.

Dzięki programowi Czyste Powietrze na terenie gminy Żarki zostanie zlikwidowanych 49 kopciuchów (23 na gaz, 18 na ekogroszek, 2 pellet, 1 pompa). Gmina Żarki na podstawie zawartego Porozumienia z WFOSiGW w Katowicach realizuje obsługę wnioskodawców programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie przekazywane jest w formie refundacji. Termin zwrotu środków to nawet kilka miesięcy od poprawnie przygotowanego wniosku o płatność.

Do dziś przygotowano 58 wniosków na łączną sumę dotacji blisko 840 tysięcy złotych – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Wśród nich znalazły się: 23 wnioski na dofinansowanie podstawowe, 35 wnioski na dofinansowanie rozszerzone. Trwają prace również nad wnioskami rozliczającymi dofinansowanie, które są znacznie obszerniejsze i wymagają od mieszkańca dostarczenia szeregu dokumentów do prawidłowego rozliczenia dotacji.


Pierwsze oceny obsługiwanych mieszkańców potwierdzają, że bez pomocy pracowników Gminy nie byliby w stanie zaaplikować o środki, bądź mieliby bardzo duży problem w złożeniu wniosku o dofinansowanie, a tym bardziej wniosku rozliczającego. Dla porównania – gdy Gmina nie pośredniczyła w składaniu wniosków do WFOŚiGW w całym roku 2020 wpłynęło 37 wniosków o przyznanie dotacji, do obecnej chwili jak już wspomniano 58. Zakładamy, że liczba ta będzie stale rosnąć.

Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że sam proces otrzymania dotacji jest dość prosty, to zatwierdzenie wniosku rozliczającego oraz wypłata zainwestowanych środków to proces długotrwały. Z naszej praktyki wynika, ze mieszkańcy mogą liczyć na zwrot środków najwcześniej po pół roku od dnia złożenia wniosku o płatność.

Źródło : Gmina Żarki

Zdjęcie autorstwa Stanislav Kondratiev z Pexels